květen 2024

Zápis dětí do mateřské školy

Podrobné informace naleznete rovněž ZDE

U zápisu nutno předložit tyto tiskopisy:

Ředitelství výše jmenované mateřské školy zveřejňuje počet volných míst pro děti k předškolnímu vzdělávání k 1. 9. 2024 pro školní rok 2024/2025 - více ZDE

Výpočet úplaty za předškolní vzdělávání dítěte v mateřské škole na školní rok 2024/25:

Od 1. 1. 2024 na základě novely MŠMT (více ZDE) stanovuje výši úplaty za předškolní vzdělávání zřizovatel, a to 500,- Kč.

Dobré rady, které usnadní vám i vašemu dítěti nástup do mateřské školy

_________________________________________________________________

1. Mluvte s dítětem o tom, co se ve školce dělá a jaké to tam je. Vyhněte se negativním popisům, jako „ tam tě naučí poslouchat“, „ tam se s tebou nikdo dohadovat nebude“ apod
  2. Zvykejte dítě na odloučení. Při odchodu např. do kina s jistotou řekněte, že odcházíte, ale ujistěte dítě, že se vrátíte. Dítě potřebuje pocit, že se na vás může spolehnout. Chybou je, vyplížit se tajně z domu. Dítě se cítí zrazené a strach z odloučení se jen prohlubuje
  3. Veďte dítě k samostatnosti zvláště v hygieně, oblékání a jídle. Nebude zažívat špatné pocity spojené s tím, že bude jediné, které si neumí obléknout kalhoty nebo dojít na záchod.
  4. Dejte dítěti najevo, že rozumíte jeho případným obavám z nástupu do školky, ale ujistěte ho, že mu věříte a že to určitě zvládne. Zvýšíte tak sebedůvěru dítěte. Pokud má dítě do školky chodit rádo, musí k ní mít kladný vztah. Z toho důvodu nikdy školkou dítěti nevyhrožujte.
  5. Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní. Rozloučení by se nemělo příliš protahovat. Ovšem neodcházejte ani na rychlo nebo tajně, ani ve vzteku po hádce s dítětem.
  6. Dejte dítěti s sebou něco důvěrného plyšáka, hračku…
  7. Udělejte si jasno v tom, jak prožíváte nastávající situaci vy. Děti dokážou velmi citlivě poznat projevy strachu u rodičů. Platí tu, že zbavit se své úzkosti znamená zbavit dítě jeho úzkosti. Pokud máte strach z odloučení od dítěte a nejste skutečně přesvědčení o tom, že dítě do školky dát chcete, pak byste měli přehodnotit nástup dítěte do školky. Případně se dohodněte, že do školky bude vodit dítě ten, který s tím má menší problém.
  8. Za pobyt ve školce neslibujte dítěti odměny předem. Dítě prožívá stres nejen z toho, že je ve školce bez rodičů a zvyká si na nové prostředí. Přidá se k tomu strach, že selže a odměnu pak nedostane. Samozřejmě – pokud den ve školce proběhne v pohodě – chvalte dítě a jděte to oslavit třeba do cukrárny nebo kupte nějakou drobnost. Materiální odměny by se ale neměly stát pravidlem, dítě by pak vyžadovalo hračku každý den.
  9. Promluvte si s učitelkou o možnostech postupné adaptace dítěte – dítě může jít z počátku jen na dvě hodiny apod.